szerző:
Kovács Panka
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A hvg.hu-hoz eljutott dokumentumok szerint összesen egy fertőzöttről tájékoztatta az iskola a diákjait, arról is kétnapos csúszással. Az egyik szak levelezőre járó diákjai közös levelet írtak az intézmény vezetőségének, de napokig nem kaptak választ sem.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Zaklatott a légkör a Testnevelési Egyetem körül: a hvg.hu-hoz eljuttatott információk szerint az egyetem annak ellenére sem áll át digitális oktatásra, hogy naponta több diákjukról derül ki, pozitív lett a koronavírustesztje. Márpedig a Testnevelési Egyetem alapszakos tárgyai között ott vannak a küzdősportok vagy a futball is például, ahol nem csak a távolságtartás kivitelezhetetlen, de a konkrétan elvárás a fizikai kontaktus.

Az egyetem Neptunon keresztül egyetlen fertőzöttről tájékoztatta a diákokat, azóta viszont zárt csoportokban rendre kerülnek elő olyanok, akik azt állítják, pozitív lett a tesztjük. Forrásunk napi tíz-tizenöt esetről hallott.

Olvasónk

Az egyetem diákjai közül forrásunk szerint sokan aggódnak a koronavírus miatt: az egyik, a diákok kérésére meg nem nevezett szak levelezős mesterképzésének hallgatói közös levelet küldtek az egyetemnek szeptember 3-án. Az e-mailben előbb azt sérelmezték, őket csak vasárnap tájékoztatták az első fertőzött diákról, miközben miközben a diák már pénteken jelezte a problémát az intézmény felé.

“Sajnos az előírt intézkedésekkel sem biztonságos a tanítás. Ha egy helyet kihagyunk egymás között, akkor sincsen meg a 1,5 méter távolság. Az oktatók közel jönnek, néhányan már az auránkba is belemásznak, ez így egyáltalán nem biztonságos és nem megnyugtató” – áll a szövegben, hozzátéve, hogy a hallgatók már el is döntötték: a következő konzultációs hetükön egyszerűen nem jelennek meg, hiszen a legtöbbjüknek nemcsak veszélyeztetett korban lévő idős rokonaik vannak, de munkájuk is.

“Sokaknak a héten a megtörtént eset miatt el kellett mennie Covid-tesztre, mert az ÁNTSZ állásfoglalása alapján kötelező lett volna 14 napig otthon maradni. Nem szeretnénk a következő egyetemi látogatás után is hasonlóan kifizetni 30 ezer forintot teljesen feleslegesen azért, hogy elhagyhassuk a lakást” – áll a kérés végén. (Azóta bejelentették, hatósági áras lesz a teszt, maximum 19 500 forintot lehet elkérni érte – a szerk.)

Olvasónk

Az egyetem végül a mi kérdéseinkre adott válasszal egy időben küldte el nagyjából ugyanazt a szöveget a diákok üzenetére is válaszként szerda délután.

Az egyetemnek az általunk ismert helyzet felvázolása után az alábbi kérdéseket küldtük el:

  • Miért nem reagáltak a diákok közös kérdéseire és panaszaira?
  • Hány diák tájékoztatta önöket arról, hogy pozitív lett a koronavírustesztje? Igaz az a napi 10-15 új eset, amiről egy diákjuk tájékoztatott minket?
  • Annak fényében, hogy az oktatás keretei közt futball és egyéb olyan tevékenység is folyik, ami kontaktot igényel, nem irreálisan nagy veszély pozitív tesztek mellett is folytatni a hagyományos oktatást?
  • A diákok testhőmérsékletét szokták mérni?
  • Ha a levelezős diákok nem jelennek meg a közvetkező konzultációs hetükön, számíthatnak valamiféle retorzióra?
  • Pontosan minek kell ahhoz történnie, hogy átálljanak digitális oktatásra?
  • A diákokat tervezik valamivel megnyugtatni?

A sajtóosztály válasza az értesüléseinket nem cáfolta, bizonyos kérdésekre pedig nem válaszolt: helyette kiemelték, a “hivatalos eljárásrend alapján folyamatosan elemzik és felülvizsgálják a koronavírus-járány okán kialakult helyzetet”.

A fertőzöttek pontos számáról annyit árultak el, “a Rektori Hivatal nyilvántartást vezet minden olyan hallgatóról és foglalkoztatottról, aki hivatalosan jelzi, hogy pozitív COVID-19 teszteredménnyel rendelkezik, illetve háziorvosa, munkahelye vagy sportegyesülete előírásai miatt házi karanténra kényszerül”.

A kontaktust igénylő kurzusok előtt az egyetem állítása szerint

az intézmény oktatói minden gyakorlati órát megelőzően megmérik a hallgatók testhőmérsékletét, továbbá elvégzik a szükséges felületfertőtlenítést.”

Állításuk szerint a digitális oktatás ezeknél a tárgyaknál a képzés minőségének csökkenését hozná magával, de annyit megtettek, hogy a sportág gyakorlati órák nagyrészét a következő félévre csoportosították át, a kommunikáció segítésére pedig információs irodát és elkülönítő helységet hoznak létre.

Az egyetem tájékoztatása szerint viszont már fontolják, hogy az oktatás elméleti részét digitális munkarendben adják le.

Bár a magyar kormány a koronavírus második hulláma miatt már most rekordokat döntő fertőzésszám ellenére is kitart a szeptemberben a megszokott mederben indult oktatás fenntartása mellett, tulajdonképpen naponta érkeznek hírek újabb iskolai fertőzöttekről. A Pedagógusok Demokratikus Szervezet szerint totális káosz van a magyar iskolákban, amit az is alátámaszt, hogy a magyar pedagógusok sem tudják igazán, mik a megfelelő biztonsági intézkedések, az állam felől ugyanis csak ajánlatokat kaptak.

Magyarországon csütörtök délelőttre 710 új esetet regisztráltak, ezzel 15170 a beazonosított fertőzések száma, ebből 10280 az aktív fertőzött, és 663 halottja van a járványnak. A megnövekedett fertőzésszám miatt Németország és az Egyesült Királyság is karanténlistára tette Magyarországot.

hvg.hu Itthon

Nem tűnik nagyvonalúnak a koronavírusteszt hatósági ára

A kormány alig valamivel 20 ezer forint alatt maximálta a magáncélra kért koronavírustesztek árát. Ez ugyan jóval olcsóbb az állami intézmények által eddig kért összegnél, de van olyan magánlabor, ahol jóval kedvezőbb árat is kínáltak, igaz speciális feltételekkel.