szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sportolók a vérüket ajánlották, de utóbb kiderült: nem lettek védettek a betegséggel szemben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Márciusban több, külföldi edzőtáborokból hazatérő magyar válogatott úszóról derült ki, hogy koronavírusosak; a szakemberek azonnali edzészárlatot, a kötelező kéthetes karantént és újabb vírusteszteket rendeltek el. Egy hónappal később már arról érkezett hír, hogy az úszók egészségesek és újra edzhetnek.

Időközben sajtótájékoztatókat tartottak, és a járvánnyal kapcsolatos kormányzati tájékoztató oldalon is megjelent: élsportolók vére segíthet a fertőzötteken. A cél, emlékeztet a 24.hu, az volt, hogy a betegségen átesett válogatott sportolók adjanak vért, hogy a szervezetük által termelt antitestek segítségével súlyos állapotban lévő betegeket meg lehessen menteni.

A lap szerint a véradást Révész Máriusz, az aktív kikapcsolódás fejlesztéséért és népszerűsítéséért felelős kormánybiztos, és Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese szorgalmazta.

A sportolók részt is vettek egy véradáson, mintegy példát mutatva, a fertőzésen átesett embereket pedig arra biztatva, hogy a szervezetük által termelt antitestekkel segítsenek a koronavírusos betegeken. A sportolóktól az OrthoSera Kft. vette le a vért a Testnevelési Egyetem udvarán. A vérmintákon ezután bonyolult és költséges eljárással vírusneutralizációs tesztet végeztek el. Ekkor derült ki a 24.hu szerint az, hogy

az úszók szervezete valójában nem termelt antitestet.

A portál kérdésére Lacza Zsombor azt mondta, a Covid-19 olyan vírus, amely számos kérdésben felülírhatja az eddigi paradigmákat. Például miközben a világon nyilvántartott fertőzöttek között magas, öt százalék körüli a halálozási arány, számos emberen úgy megy keresztül a vírus, hogy a páciens szervezete el sem jut az ellenanyag termeléséig. De azt is tapasztalták, hogy miközben a fertőzöttek többségében a betegség lefolyását követően csökkent az ellenanyagszint,

egyes ritka esetekben épp az ellenkezője történik.

A sportolók közül nemcsak az úszókat, hanem összesen öt sportág 29 élsportolóját tesztelték a TE rektorhelyettes szerint. Közülük csak egyet találtak, de ő nem úszó, akinek a vérében ellenanyagot tudtak kimutatni. Ez Laczat szerint egyetlen dolgot jelent biztosan:

bár bizonyítottan minden élsportoló mintaadónk fertőzött volt, vagyis átesett a koronavírus-fertőzésen, közülük huszonnyolcan egyáltalán nem védettek az újabb fertőzés ellen”.

A világbajnoki bronzérmes úszó Bohus Richárd a lapnak azt mondta, hezitálás nélkül adtak vért, amikor erre kérték őket, noha “fogalmunk sem volt, hogy termelt-e antitestet a szervezetünk, vagy sem. Nem is mi vagyunk azok, akiknek ezt tudni kell”.